مرواريد معرفت

         

فایل صوتی

آمار بازديدكنندگان

455479
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
229
238
2683
451347
5301
5621
455479

آی‌پی شما: 172.23.2.1
امروز: یکشنبه، 30 ارديبهشت 1397 - ساعت: 09:02:47

زهرا احمدی پور رییس جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور شد

جهانگیری: حضور زنان در مدیریت کشور هم مفید و هم لازم است/ احمدی‌پور: تمام تلاشم را به‌کار می‌گیرم تا دولت در تحقق اهدافش موفق شود

مراسم تکریم از مسعود سلطانی فر رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و وزیر جدید ورزش و جوانان کشور و همچنین معارفه زهرا احمدی‌پور به‌عنوان معاون جدید ریاست جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی صبح امروز در این سازمان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا محمد بهشتی در این مراسم ضمن اشاره به وضعیت نابسامان سازمان میراث فرهنگی در دوره پیش از مدیریت مسعود سلطانی‌فر گفت: در حال حاضر این سازمان علائم حیاتی دارد و این فهم احمدی‌پور است که به بخش‌های این سازمان توجه داشته باشد و ما شاهد این باشیم که سازمانی با حال خوش به فعالیت خود ادامه دهد و توقعاتی که دولت تدبیر و امید دارد را به منصه ظهور رساند. با امکانات، شرایط و وضعیت فعلی دوستان تلاش می‌کنند و من هم فکر می‌کنم توقع بجایی نیست اگر بخواهیم با همین امکانات ساختاری ماموریت‌های محول شده را جامه عمل پوشانیم.

وی با تشکر از سلطانی‌فر عنوان کرد: سلطانی‌فر می‌تواند مدال دوندگی را هم به خود اختصاص دهد چرا که مثل یک دونده در دوره فعالیتش به گوشه و کنار مرزها سفر کرد و حضور عینی داشت و من امیدوارم احمدی‌پور نیز با توجه به ویژگی‌هایی که از او در این چند روز دیدم عملکرد موفقی داشته باشد. حضور احمدی‌پور در سازمان بنا به دلایلی این شرایط را دارد که کل بدنه پشتیبانش باشند.

احمدی‌پور: مراقبت از سابقه تمدنی که ایران را به جهانیان می شناساند الزامی است

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: سیاست‌های دولت تدبیر و امید در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تحرک و نگاه خلاقانه پیگیری می‌شود.

معاون رئیس جمهوری در این مراسم گفت: از دکتر روحانی رئیس جمهور تشکر می کنم که به من اعتماد کردند و این مسئولیت ملی را به بنده سپردند، امیدوارم شایسته این اعتماد باشم و با توجه به ظرفیتهایی که وجود دارد در پیشبرد اهداف دولت تدبیر و امید در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عملکرد موفقی داشته باشم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: همچنین از همه همکاران سازمان و دکتر سلطانی فر به دلیل تلاشها و پیگیری هایی که طی سه سال گذشته داشته اند تشکر می کنم، امروز سازمان در شرایط و فضا مناسب تری برای مدیریت قرار دارد.

وی یادآور شد: ما باید از هر آنچه که مربوط به سابقه تمدنی این سرزمین است مراقبت کنیم چراکه ما در دنیا با این سابقه تمدنی شناخته می شویم.

وی با اعلام این‌که سیاست‌ها و برنامه‌های این سازمان همچنان ادامه خواهد یافت اظهار کرد: تمام تلاشم را به کار می‌گیرم تا با توجه به تعهدی که به عرصه فرهنگ، ملت بزرگ، سرزمین کهن و دولت تدبیر دارم، با تحرک، خلاقیت و نوآوری بیشتری به دولت کمک کنم تا در تحقق اهدافش موفق شود.

وی در سخنانی با تأکید بر ضرورت انسجام بین سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: گستره عملکرد این سازمان از درِ منزل هر ایرانی و یا حتی داخل آن آغاز می‌شود و تا کیلومترها بیرون از این مرزهای کشور را درمی‌نوردد. اگر قرار باشد مسئولیتی به کسی محول شود، قرار نیست متولیِ اداره امور این سازمان باشد بلکه تولی‌گری هر آنچه به این سرزمین تعلق دارد است.

احمدی‌پور سپس با بیان اینکه میراث فرهنگی و سابقه تمدنی، ایران را در نظام جهانی به نامی شناخته شده بدل کرده است، تصریح کرد: این سابقه میراثی به عنوان یک سرمایه فرهنگی و عنصر سازنده به کشورمان کمک کرده تا طی فرایندی عامل پیونددهنده نسل‌ها و بقای ملی این سرزمین باشد.

معاون رئیس جمهور عنوان کرد: آنچه مسلم است باید بستر خلاقانه‌ای از انسجام بین فرهنگ و اقتصاد را در سه حوزه صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری با محوریت عنصر فرهنگ فراهم آوریم تا همیشه در تاریخ این کشور به عنوان عنصر قوی، نقش اساسی داشته باشد.

احمدی‌پور همچنین در سخنانش تصریح کرد: ما با رویکرد حاکمیتی، حمایتی و مشارکتی سعی می‌کنیم ابعاد مختلف فعالیتی این سازمان را به هم پیوند دهیم، بدون اینکه فکر کنیم نگاه کردن به هر یک از عناصر می‌تواند به سایر ابعاد فعالیتی این سازمان خللی وارد کند.

وی با تاکید بر اینکه رویکرد دولت تدبیر، خلاقیت‌بخشی و نوآوری است، گفت: انتصاب‌های این دولت نیز متأثر از این تفکر است که سعی بر این داشت دولت تحویل گرفته و سازمان اداری تحویل گرفته آسیب‌زده را به سامان برساند که غیر از نگاه تدبیر، امکان به سرانجام رساندن این نابسامانی‌ها فراهم نبود.

وی افزود: برای به سرانجام رساندن رسالت‌های دولت در قالب قوه مجریه، کارآمدی و خلاقیت به عنوان یک اصل مورد نظر قرار گرفت و این مواردی بود که دولت در تغییر کابینه نیز به آن اشاره کرد که سیاست‌ها در قالب منشور اخلاقی و برنامه‌های تدوین شده با سرعت، تحرک و خلاقیت بیشتری به اجرا درآید. دولت همان دولت تدبیر و امید است، اما این تغییر بنا به ترمیمی است که به صلاحدید رئیس جمهور صورت گرفته است.

جهانگیری: حضور زنان در مدیریت کشور هم مفید و هم لازم است

در ادامه این مراسم اسحاق جهانگیری با تشکر از فعالیت‌های سلطانی‌فر گفت: امیدوارم سرکار خانم احمدی‌پور در مسئولیت بسیار مهم، ملی و بزرگی که شروع می‌کند موفق باشد و از همه دوستان در بخش‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخواست دارم تا نهایت همکاری را داشته باشند. وی به عنوان یک خانم و یک زن دانشگاهی در کارهای پژوهشی توفیقات زیادی داشته و به عنوان مدیری که در حوزه‌های مختلف مدیریتی کار کرده در سطح ملی کارنامه خوبی از خود به جای گذاشته است و امروز هم سکان‌دار سازمان میراث فرهنگی است.

وی در سخنانش اظهار کرد: ما در ارتباط با مدیریت با واقعیت‌های مهمی روبرو هستیم که باید با این واقعیت به صورت خلاقانه و منعطف روبرو شویم یکی از آنها زمینه و چشم‌انداز مدیریت اجرایی و دولتی است که نسبت به گذشته تغییرات چشمگیری پیدا کرده به دلیل تغییرات و انفجار اطلاعات و همچنین فناوری‌های نو نقش آن در مدیریت تاثیر بسزایی داشته و برهمین اساس نمی‌توان گفت که برای مدیریت صرفا می‌توان به تجربه مدیران اکتفا کرد.

جهانگیری بیان کرد: مدیران باید با درک، دانش نو، اراده و انگیزه در صحنه حضور پیدا کنند زن‌ها و فرصت‌هایی که زنان در مدیریت کشور ایجاد کردند و همچنین ارتقای سطح مدیریت زنان یک واقعیت جدی است و انتظار طبیعی است بنابراین نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت. امروز در برخی واحدهای بزرگ صنعتی حضور خانم‌ها تبدیل به موضوع جدی شده که می‌تواند منشأ تغییر و تحول باشد حضور زنان در مدیریت کشور هم مفید و هم لازم است.

جهانگیری در این مراسم و در ابتدای صحبت های خود گفت: برای من خوشحال کننده است که در دوران سه و نیم ساله فعالیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دولت تدبیر و امید توفیق های بزرگی در این سازمان انجام شده است و در همین ارتباط برای آقای سلطانی فر در سمت جدید در وزارت ورزش و جوانان آرزوی توفیق داریم و از پذیرش مسئولیت توسط خانم احمدی پور تشکر می کنیم و امیدوارم در ماموریت بزرگ و ملی خود موفق باشند.

وی در ادامه گفت: از همه دوستان در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز می خواهم که با رئیس جدید سازمان همکاری های لازم را داشته باشند و شاهد توفیقات روز افزون در این سازمان باشیم.

جهانگیری در بخش دیگری صحبت های خود افزود: موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد این است که حضور در جامعه جوانان ما نیز این انتظار را دارند که در سطوح بالاتر مدیریت حضور یابند و یکی از مشکلات ما این است که وقتی قرار است برای یک دستگاهی مدیر تعیین کنیم و از افراد مختلف مشورت می گریم همه اسم افرادی را می آورند که برای همه شناخته شده هستند در حالی که باید به سراغ افراد جوان و کارآزموده رفت چرا که مدیران جوان و کارآزموده توقع دارند در سطوح مدیریتی کلان جامعه حضور پیدا کنند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه انتخاب خانم احمدی پور بر همین پایه است چراکه ایشان هم یک چهره دانشگاهی و تحصیل کرده است و هم در سطوح مختلف مدیریتی حضور داشته و به عنوان یکی از بانوان موفق در جامعه سکاندار این سازمان مهم شده است.

جهانگیری در ادامه صحبت های خود با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مانند یک مثلث متساوی الاضلاع است گفت: این سازمان یک سازمان سه ضلعی است و نمی شود به بهانه اینکه یک ضلع آن اهمیت بیشتری دارد به دو ضلع دیگری کم توجهی کرد بلکه هر سه ضلع باید باهم دیده شوند.

وی ادامه داد: مگر می شود در جهان امروز نقش گردشگری نادیده گرفته شود و یا مگر می شود در سطح بین المللی موضوع میراث فرهنگی و نقش آن در هویت بخشی نادیده گرفته شود.

این مقام مسئول افزود: در کشوری که به هر نقطه آن اگر سفر کنیم آثاری وجود دارد که هر فرد می تواند به پیشینه غنی این آثار تمدنی افتخار کند و نشان دهنده یک تمدن قوی و پدر قدرت بر روی زمین بوده است مگر می شود نقش میراث فرهنگی را نادیده گرفت.

وی گفت: همچنین در ساختار صنعتی کشور مگر می شود به صنایع دستی کم توجهی کرد چرا که این بخش از سازمان نیز دارای اهمیت فراوانی است.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه گفت: با وجود مشکلاتی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گذشته داشته است، امروز اما شرایط مطلوبی دارد.

وی به سابقه تشکیل و ادغام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره کرد و گفت: این سازمان توسط مجلس در زمان دولت اصلاحات ادغام و زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری قرار گرفت و کار خود را آغاز کرد و اکنون هر بخش با قوت و با توجه به ظرفیت های هر حوزه به فعالیت خود ادامه می دهد.

وی با اشاره به اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور گفت: یکی از مهمترین پیام های اقتصاد مقاومتی نیز این است که ببینیم در کدام حوزه از کشور ظرفیت وجود دارد و آن ظرفیت را تبدیل به سرمایه کنیم.

وی گفت: به عنوان مثال سهم گردشگری در اقتصاد جهانی و سهم صنایع دستی در اقتصاد بین المللی به طور جدی مورد توجه قرار گرفته است و هم چنین سهم میراث فرهنگی در سطح ملی و بین المللی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه مدیران، معاونین، کارکنان و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وظیفه مهمی بر دوش دارند افزود: در دولت باید شرایطی به وجود اید که زیر ساخت ها به خوبی فراهم شود و بخش خصوصی نیز بتواند در این حوزه ورود پیدا کند و باید بگوییم که دولت از این ظرفیت های به وجود آمده و شرایط موجود حمایت های لازم را خواهد داشت.