مرواريد معرفت

         

فایل صوتی

آمار بازديدكنندگان

462950
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
61
96
641
461418
2861
9911
462950

آی‌پی شما: 172.23.2.1
امروز: پنج شنبه، 31 خرداد 1397 - ساعت: 15:03:37

نشست هم اندیشی شورای راهبردی زنان فرهیخته با مدیران گروه رشته مطالعات زنان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاداسلامی واحدرودهن، دکتر نقی شجاع در جلسه شورای زنان فرهیخته استان تهران که درواحدرودهن برگزار شد اظهار کرد: «جایگاه و نقش زنان از صدر اسلام دارای ارزش ویژه‌ای است و امروز نیز در عرصه‌های علمی و دانشگاهی و در علوم پزشکی، نانو و دیگر علوم شاخص هستند».

رئیس واحد رودهن اظهار کرد: «جایگاه و نقش زنان از صدر اسلام دارای ارزش ویژه‌ای است. زنان فرهیخته ما در بعضی عرصه‌ها پیشروتر از مردان حرکت می‌کنند و در مبارزات علیه طاغوت در قبل از انقلاب اسلامی و در زمان جنگ تحمیلی نیز در پشت جبهه فعالیت می‌کردند.»

دکتر رزیتا سپهرنیا، مدیرگروه مطالعات زنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن، با بیان این مطلب که دانشگاه آزاداسلامی و واحد دانشگاهی رودهن درواقع یکی از اولین پایه‌گذاران رشته مطالعات زنان در کشور است، گفت: با وجود اینکه دانشگاه  آزاداسلامی واحدرودهن یکی از اولین دانشگاه‌های کشور در زمینه جذب دانشجو در رشته مطالعات زنان است اما درحال‌حاضر، جذب دانشجو در این رشته به حداقل تعداد خود در این دانشگاه و سایر دانشگاه‌های کشور رسیده است.

دکتر زهرا نوری، رئیس کمیته علمی وپژوهش شورای راهبردی زنان که عضو مرکز علمی - پژوهشی در حوزه شناسایی زنان توانمند دانشگاهی است، به مجموعه فعالیت‌های این مرکز اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش کمی و رشد کیفی زنان در مقاطع مختلف علمی و اجتماعی، با این باور که زنان فرهیخته از بهترین و ارزشمندترین سرمایه‌‌های انسانی دانشگاه آزاد اسلامی هستند، شورای راهبردی زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شد تا با بررسی ظرفیت‌های موجود، فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی زنان و شناسایی زنان فرهیخته و توانمند گامی در راستای کمک به ارتقای سطح کیفی فعالیت زنان در سطوح مختلف علمی و دانشگاهی بردارد.

 نوری اضافه کرد: با وجود محدودیت‌هایی که وجود داشت، حدود ۶۹ نفر از این افراد به دانشگاه آزاد معرفی شدند که در نهایت ۱۵ نفر از آنها به پست‌های مدیریتی در دانشگاه‌های کشور رسیدند. به گفته نوری، درحال‌حاضر، از ۱۵ نفری که به پست مدیریت در دانشگاه آزاد اسلامی رسیده‌اند، حدود ۹ نفر رئیس واحد بوده و مابقی در سایر پست‌های مدیریتی دانشگاه‌های آزاد کشور مشغول به کار هستند.

عضو شورای راهبردی زنان فرهیخته درباره استقبال‌نکردن از مدیریت زنان در دانشگاه‌های کشور گفت: تا قبل از این طرح، یعنی تا قبل از سال ۹۲، فقط یک زن در فلاورجان، ریاست دانشگاه آزاد آن واحد را برعهده داشت و آن هم به این دلیل بود که دانشجویان این دانشگاه همه دختر بودند. در واقع، ما در سال‌های گذشته، به‌دلیل سیستم بسته مدیریتی که مردان سهم بیشتری در آن دارند، با مقاومت مردان برای تصدی پست‌های مدیریتی از سوی زنان مواجه بودیم، کمااینکه هنوز هم این شرایط وجود دارد. با وجود این، خوشحال هستیم که فعلا این تعداد از زنان موفق شده‌اند با وجود سختی‌های فراوانی که بر سر راهشان وجود داشته به ریاست واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد برسند اما با توجه به فراوانی تعداد واحدهای دانشگاهی، امیدمان این است تعداد زنانی که توانایی مدیریتی دارند روزبه‌روز در دانشگاه آزاد بیشتر شود.

دکتر افسانه وارسته‌فر، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، نیز در بخش دیگری از این نشست تخصصی به آسیب‌شناسی مسائل پیش روی زنان ایرانی پرداخت و گفت: نمی‌توان مسئله زنان را جدا از جامعه دید زیرا نابهنجاری‌ها و تضادهایی که جامعه امروز ایران با آن روبه‌رو است، خواه‌ناخواه زنان را نیز به‌عنوان بخشی از جامعه تحت‌تأثیر قرار خواهد داد اما آنچه زنگ خطر را درباره وضعیت جامعه به صدا درمی‌آورد، رشد برخی از آسیب‌ها در بین زنان است. آسیب‌هایی که اگرچه قابل تفکیک به زن و مرد نیستند اما تا پیش از این، ساختار اجتماعی برای آنان مرزبندی ویژه‌ای قائل بود.

وارسته‌فر ادامه داد: به‌عنوان یک جامعه‌شناس، زمانی که خبرها و گزارش‌ها را رصد می‌کنیم، از این همه خبری که روزانه درباره وضعیت رشد آسیب‌ها در زنان مخابره می‌شود، بهت‌زده می‌شویم. امروز ما با افزایش تعداد زنان کارتن‌خواب و زباله‌گرد مواجه هستیم، مواردی که شاید تا پیش از این، فقط در مردان انتظار دیدنش را داشتیم حالا به‌دلیل افزایش و دامنه‌دارشدن آسیب‌های اجتماعی در میان زنان رشد یافته است.

در ادامه دکتر کبری روشنفکر عضو کمیته علمی و پژوهشی شورای راهبردی زنان ضمن ابراز خرسندی از این نشست، گزارشی از مقاله خود در زمینه زنان ارائه داد و اذعان داشت: از ابتدای تاسیس رشته مطالعات زنان تا سال جاری، 1053 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد داشته ایم.

عضو کمیته علمی و پژوهشی افزود: هدف از تاسیس این رشته، معرفی زن در هستی و جهان اسلام است.

دکتر روشنفکر اظهار داشت: گروه های مطالعات زنان با همکاری هم گرایش های جدید ایجاد کنند.