مرواريد معرفت

         

فایل صوتی

آمار بازديدكنندگان

462953
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
64
96
644
461418
2864
9911
462953

آی‌پی شما: 172.23.2.1
امروز: پنج شنبه، 31 خرداد 1397 - ساعت: 15:03:38

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار: زن بودن برایم چالشی به دنبال نداشت

دانشگاه آزاد اسلامی بعضی از مدیران واحدهای خود را از میان زنان انتخاب می‌کند. شاید بتوان گفت آنچه بیشترین اهمیت را در انتخاب مدیران و سرپرستان دارد، نه جنسیت آنها، که توانایی‌هایشان برای پیشبرد اهداف مجموعه دانشگاه است. طاهره میرساردو، دکتری جامعه‌شناسی و عضو هیات علمی واحد گرمسار دو سال است که مسئولیت اداره این واحد را برعهده دارد و آنطور که می‌گوید توانسته با همکاری استادان و کارکنان، این واحد را از وضعیت ورشکستگی و در معرض تعطیلی نجات دهد و با حمایت‌های مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی و هیات امنا، آن را دوباره به مسیر اصلی‌اش برگرداند. با او درباره چالش‌های مدیریتی‌اش گفت‌وگو کرده‌ایم.

در دو سالی که اداره واحد گرمسار به شما واگذار شده است، با مشکلی هم در کار برخورد کرده‌اید؟

دو سال پیش، مسئولیت ریاست واحد گرمسار را به عهده گرفتم. مسئولیت این واحد در حالی به من واگذار شد که یک واحد زیان‌ده بود با حدود هشت میلیارد تومان بدهی. تعداد کارمندان این واحد دانشجویی بسیار بود، به طوری که به ازای هر کارمند، 25 دانشجو داشتیم در حالی که در حالت استاندارد باید به ازای هر کارمند، بین 50 تا 70 دانشجو داشته باشیم. رشته‌های این واحد دانشگاهی کم بود، ساختمان‌های نیمه‌ساز زیاد داشت و روزهایی بود که ده‌ها طلبکار برای دریافت طلب‌شان به ما مراجعه می‌کردند. دانشجوهای بسیاری از این واحد ناامید شده بودند و انصراف می‌دادند. همه دانشجویان می‌گفتند واحد در حال تعطیلی است، چرا بمانیم. با این حال در سال گذشته بالاترین نرخ جذب دانشجو را در میان واحدها داشتیم و از تمام توان‌مان برای کاهش هزینه‌ها استفاده کردیم و موفق هم شدیم.

چطور این کار را کردید؟

ابتدا سعی کردیم هزینه‌های واحد را کاهش داده و در مرحله بعد درآمدهای دانشگاه را افزایش دهیم. برای مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی دانشجویان بیشتر جذب کردیم، پروژه‌های اقتصادی جدید راه‌اندازی و پروژه‌های در حال تعطیلی را هم احیا کردیم. حق ماموریت‌ها، دریافت‌های خارج از قاعده و اضافه‌کاری‌های بیش از اندازه را قطع و سعی کردیم برنامه‌ای قاعده‌مند برای پرداخت‌ها در نظر بگیریم. در مرحله بعد سعی کردیم انگیزه همکاران را برای کار در واحد گرمسار افزایش دهیم. دو سال قبل همکاران می‌گفتند واحد در حال تعطیلی است و باید برویم جای دیگر. کارمندها، استادها، همه و همه دست به دست هم دادیم تا اوضاع این واحد را بهبود ببخشیم. دانشکده‌ها را تجمیع کردیم و از ساختمان‌ها در موارد دیگری استفاده کردیم. دو سال قبل آنقدر دانشگاه بدهکار بود که هیچ کس تمایلی به معامله با آن را نداشت. همه به چشم بدهکار به ما نگاه می‌کردند. اما وضعیت را تغییر دادیم و امروز همه می‌خواهند با این واحد دانشگاهی معامله کنند. توانستیم از دانشگاه‌های معتبر استاد جذب کنیم و خود این استادها برای دانشگاه ما دانشجو جذب کردند.

برای تشویق دانشجویان به تحصیل در این واحد چه کردید؟

امکانات آموزشی و پژوهشی برای دانشجویان فراهم کردیم. در گذشته واحد گرمسار در رشته دامپزشکی یکی از برندها بود و الان هم هست. یک بیمارستان دامپزشکی داشتیم که نیمه‌ساز بود. روزهای اول دیدم بچه‌های دامپزشکی در حیاط دارند کلاس‌های عملی‌شان را برگزار می‌کنند. علتش این بود که دانشکده دامپزشکی بیمارستان نداشت و دانشجویان مجبور بودند حیوانات را در حیاط دانشکده معاینه کنند. ساختمان بیمارستان را با کمک نیروهای عمرانی و تاسیسات خودمان تکمیل کردیم. آزمایشگاه را تجهیز کردیم و در حال حاضر عضو ساها هستیم. همین طور قصد داریم به زودی با همکاری بنیاد ملی نخبگان امکانات‌مان را گسترش دهیم.

واحد شما در زمینه دیپلماسی علمی و اقتصاد دانش‌بنیان برنامه‌ای دارد؟

با یکی از دانشگاه‌های ترکیه رایزنی کردیم برای تبادل استاد و دانشجو. به دلیل ناآرامی‌های ترکیه برنامه‌هایمان تغییر کرد و حالا باید مکاتبات‌مان را از سر بگیریم. قراردادی هم با دانشکده‌های کشاورزی افغانستان و پاکستان برای برگزاری همایش‌های مشترک بستیم. سیستم اتوماسیون دانشگاه را هم از آبان 94 راه‌اندازی کردیم و این برای ما صرفه‌جویی‌هایی را به همراه داشت. الان چند شرکت دانش‌بنیان و یک مرکز رشد داریم که در حال راه‌اندازی است. یک مجوز کارخانه نمک داریم که با واحد تهران شمال مشترک است. یک مزرعه پرورش شترمرغ داشتیم که آن را احیا کردیم. یک گلخانه دو هزارمتری راه‌اندازی کردیم که قرار است با 5000 متر افزایش پیدا کند و همین طور در زمینه پرورش زنبور عسل کاری را شروع کردیم که سعی داریم آن را بهبود ببخشیم.

زن بودن در دنیای مردانه مشکلی برای مدیریت شما ایجاد نکرده است؟

خیر. من با جنسیتم در کار به مشکلی برنخوردم. ضمن آنکه سازمان مرکزی و مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی بسیار از من حمایت کردند. این حمایت‌ها مالی نبود اما به من اجازه دادند هر کاری را که برای بهبود وضعیت واحد به صلاح می‌دانم انجام دهم و همین طور در مقابل هجمه‌ها حامی من بودند. ما در ابتدای راه منافع عده‌ای را قطع کردیم و بسیاری از آنها داخل واحد بودند و هجمه‌ها به مدیریت واحد طبیعی بود. خیلی تلاش کردند مرا از مدیریت واحد گرمسار کنار بگذارند اما موفق نشدند. وقتی حمایت‌های مجمع دانشگاه آزاد اسلامی را می‌دیدم با انرژی صد برابر کار می‌کردم. الان دو سال است که من، معاونان و مدیرانم یک ریال هم بیشتر از حکم‌مان دستمزد نگرفته‌ایم و همه داریم با علاقه کار می‌کنیم. من به عنوان مدیر زن در کارم چالشی با جنسیتم نداشته‌ام، هر چند با چالش‌هایی از نوع دیگر مواجه شده‌ام. معاونان آموزشی و پژوهشی واحد خانم هستند و سعی می‌کنم از خانم‌ها در پست‌های مدیریتی بیشتر استفاده کنم.