مرواريد معرفت

         

فایل صوتی

آمار بازديدكنندگان

462972
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
83
96
663
461418
2883
9911
462972

آی‌پی شما: 172.23.2.1
امروز: پنج شنبه، 31 خرداد 1397 - ساعت: 16:03:57

همایش " مولفه های اجتماعی و اقتصادی سلامت زنان" از سوی شورای راهبردی زنان فرهیخته برگزار شد.

همایش " مولفه های اجتماعی و اقتصادی سلامت زنان"  با حضور فاطمه طباطبایی، رئیس شورای راهبردی زنان فرهیخته، شیرین احمدنیا، مدیر گروه جامعه شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه شناسی ایران و دیگر اعضا برگزار شد.

 احمدنیا در این جلسه با اشاره به نقش‌های سنتی و مدرن زنان جامعه ایران گفت: در کنار ایفای نقش های سنتی(همسری و مادری) زنان با ایفای نقش در مشاغل و محیط کار هم مواجه هستندکه این نقش جدید در قالب نقش اشتغال به سبک مدرن است.

  مدیر گروه انجمن جامعه شناسی  پزشکی ایران خاطرنشان کرد: حال باید بررسی کنیم که مشارکت های اقتصادی چه تاثیری بر سلامت زنان گذاشته است. وقتی صحبت از سلامت زنان می کنیم منظور بحث جنسیت است که ترجمه کلمه یGender است جنس نه تنها بر مبنای فیزیولوژیکی است بلکه بعد فرهنگی؛ یعنی تفاوت هایی که نگاه اجتماعی قائل می شود نیز شامل این واژه می‌شود

  وی با اشاره به شاخص امید به زندگی در جوامع گفت: برای ارزیابی سلامت به شاخص ها می نگریم به طور مثال  یکی از این شاخص‌ها امید به زندگی است، که تحقیقات نشان می دهد امید به زندگی در میان خانم ها بیشتر از آقایان است که این می تواند گمراه کننده باشد که زنان سالم تر هستند. ولی واقعیت این است که زنان در طول عمر بیشتر بیمار می شوند و به مراقبت های بهداشتی بیشتری نیاز دارند. مورد دیگر مسائل اقتصادی است زنان و مردان از امکانات اقتصادی یکسانی برخوردار نیستند میانگین زنان فقیر بالاتر از مردان فقیر است که به این ترتیب عمر بالای آنان به معنای تحمل بالاتر رنج و مشکلات است.

مدیر گروه انجمن جامعه شناسی ایران افزود: ما در شرایطی به سر می بریم که فشارهای اقتصادی زنان را به سمت کار و اشتغال سوق داده است که متاسفانه در بعضی مواقع این اشتغال علی رغم میل آنان بوده است.

 وی به عوامل تعیین کننده سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: وضعیت سلامت جامعه را مجموعه ای از عوامل از جمله عملکرد پزشکان، وضعیت اقتصادی، فرهنگی، تحصیلات، قومی و فرهنگی و... تعیین ‌می کند.

  مدیر گروه انجمن جامعه شناسی ایران اظهار کرد: زنان باید پاسخگوی دو کارفرما یکی همسران در منزل و دیگری صاحبان بنگاه های اقتصادی باشند، در حین اینکه تمام وظایف سنتی خود را به عهده دارند.

احمدنیا بیان کرد: سلامت زنان معمولا مترادف است با سلامت آنان در سنین باروری، ولی علم جدید معتقد است که سلامت زنان را باید در تمام مراحل زندگی فرد در نظر گرفت. به طور نمونه در دو مقطع بدو تولد که ترجیح جنسی فرزند پسر است گرچه امروز کمتر شاهد آن هستیم ولی آمارها نشان می دهد که این عقیده همچنان وجود دارد، در مراحل بعدی شاهد بروز پدیده های نامطلوب از جمله ازدواج در سنین کم، باروری زودرس و ... یعنی مسائل اجتماعی هستند که تعیین کننده سلامت زنان هستند.

مدیر گروه انجمن جامعه شناسی ایران تاکید کرد: بزرگترین وزارت خانه هایی که زنان در آن مشغول به کار هستند وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت است، که این نشان می دهد زنان تمایل به کاری دارند که شباهت به شغل سنتی آنان دارد.

  شیرین احمدنیا بیان کرد: به طور متوسط زنان ساعات طولانی تری را کار می کنند، طبق گزارش سازمان بین المللی کار 3/2 ساعات کاری در جهان را زنان انجام می دهند.

وی به رشد اشتغال زنان اشاره کرد و افزود: گرچه در ایران نیز شاهد افزایش اشتغال زنان هستیم ولی متاسفانه زنان با همان نسبتی که فارغ التحصیل می شوند وارد فضای کار نمی شوند.

 مدیر گروه انجمن جامعه شناسی ایران با بیان اینکه زنان شاغل از امتیازات بیشماری برخوردار می شوند گفت: زنانی که پا به عرصه فضای کاری می گذارند از امتیازاتی چون کسب درآمد، کمک به بودجه خانواده، کسب وجه اجتماعی، دستیابی به عزت نفس بالاتر، برخوردای از دامنه ی حمایت اجتماعی وسیعتر و شکوفایی استعدادهای باالقوه برخوردار می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که اشتغال زنان مفید است و یا خیر گفت: پاسخ به این سوال که آیا اشتغال مفید است یا مضر به نوع کار و شرایط زندگی بستگی دارد، پاره وقت یا تمام بودن شغل، کار یدی یا غیر یدی و نقش های سنتی آنان از جمله این عوامل تعیین کننده است.

 وی به عوامل استرس در زنان اشاره کرد و گفت: از جمله منابع استرس زا در زنان می توان به عدم امنیت شغلی، تعرض جنسی، کار شیفتی، مشاغل تکراری و یکنواخت و ... نام برد.

  احمدنیا اظهار کرد: سایر عوامل اجتماعی و فرهنگی در اشتغال زنان شامل وضعیت تاهل، مخالفت یا موافقت همسر، ابعاد خانواده و تعداد فرزندان، سطح رفاهی، سطح تحصیلات و میزان تقسیم کار خانگی است که معمولا به طور یکسان تقسیم نمی شود.

 عضو هیأت علمی گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت انجمن دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: تصور عمومی این است که مشاغل زنان نسبت به مشاغل خاص مردان از نقطه نظر مخاطرات سلامت برای زنان بی‌خطر است در حالی که ابتلا به ایدز در زنان بیشتر است. همچنین افسردگی به میزان دو برابر، کمردرد و آرتروز به میزان دو برابر، دیابت و گوا‌تر، نازایی، بیماری‌های قلبی عروقی و اختلالات وسواسی در زنان بیشتر از مردان است.

 احمدنیا ادامه داد: در ایران شیوع عوامل خطر در مورد زنان بیشتر از مردان است که این عوامل شامل افزایش وزن ۵۹درصد، اختلالات چربی خون ۲۱درصد و کلسترول بالا ۲۴درصد است.

 مدیر گروه انجمن جامعه شناسی ایران در پایان افزود: متاسفانه در فضای بازار کاری ایران با عدم تعادل جنسی مواجه هستیم و زنان نیروهای حاشیه ای به حساب می آیند.

 گفتنی است، در پایان جلسه لوح تقدیری توسط رئیس شورای راهبردی زنان فرهیخته به شیرین احمدیان، مدیر گروه انجمن جامعه شناسی ایران اهدا گردید.